Марказий Осиё давлатларидаги электр энергияси тарифлари таққосланди
1 апрелдан Ўзбекистонда электр энергияси нархи ошиши режалаштирилган. База тарифи 33,3 фоизга ошиб, 1 кВт/соат учун 600 сўмни ташкил этади. Электр энергиясини истеъмол қилиш даражаси юқори бўлган истеъмолчилар учун нарх юқорироқ бўлади – 1 кВт/соат учун 1000 сўм. Шуни ҳам таъкидлаш жоизки, Ўзбекистон Марказий Осиё (CА) мамлакатлари орасида электр энергияси нархлари бўйича етакчи ҳисобланади.
Қозоғистонда 2025 йил 1 февралдан бошлаб аҳоли тариф тоифаси ва етказиб берувчиларга қараб 1 кВт/соат учун 9 дан 38 тенгегача тўлайди. Шу билан бирга, мамлакатда истеъмол қилинадиган энергия миқдори Марказий Осиё минтақасида энг юқори кўрсаткичдир.
2025 йилнинг 1 апрелидан Тожикистонда аҳоли учун электр энергияси тарифи 1 кВт/соат учун 30,75 дирамдан 35,36 дирамгача оширилади. Қирғизистонда 2025 йилнинг 1 майидан электр энергияси тарифлари оширилади.Аҳоли учун нарх 1 кВт/соат учун 1,11 сўмдан 1,37 сўмгача, саноат объектлари учун эса 1 кВт/соат учун 3,49 сўмгача оширилади.
Ўзбекистон: Энергетика тизимини ривожлантириш бўйича янги тарифлар
Ўзбекистонда 2025 йил 1 апрелдан бошлаб электр ва газ учун Вазирлар Маҳкамаси томонидан тасдиқланган янги тарифлар жорий этилади. Мазкур қарор, “Ҳудудий электр тармоқлари” акциядорлик жамияти матбуот хизмати хабарига кўра, инфратузилмани модернизация қилиш ва ишлаб чиқариш қувватларини ошириш зарурати билан боғлиқ.
Компания вакиллари 2018-йилдан бери ёқилғи ва нефт маҳсулотлари нархи ошганига қарамай, электр энергияси тарифлари ўзгармаганини тушунтирди. ХEТ департаменти директори ўринбосари Диёр Нишонов эскирган трансформаторларни алмаштириш ва подстанциялар қувватини ошириш учун қўшимча маблағлар зарурлигини таъкидлади. Сенат йиғилишида Бош вазир ўринбосари Жамшид Қўчқоров тарифлар ошишига қарамай, энергия учун давлат субсидиялари 2027 йилгача давом этишини таъкидлади. Шундан сўнг субсидиялар аста-секин камаяди.
Кейинроқ Ўзбекистон ҳукумати электр энергияси ва газ учун янги тарифларни жорий этишни 1 апрелдан 1 майга кўчиришга қарор қилди. Бу ҳақда бош вазир матбуот котиби Беҳзод Ҳидоятов маълум қилди.