Сунъий интеллект (SI) тез суръатларда иш жараёнларини ўзгартирмоқда. У кўплаб одатий вазифаларни бажараётгани сабабли, одамлар ўзларини муҳимроқ ишларга қаратмоқдалар. Бироқ, бу жараён кўпчиликда иш ўринларининг келажаги борасида хавотир уйғотмоқда.
Microsoft асосчиларидан бири Билл Гейтс келажакдаги касблар ҳақидаги фикрларини билдирди. Унинг таъкидлашича, автоматизация кўп соҳаларга таъсир кўрсатса-да, инсон меҳнати тўлиқ алмаштирилмайди. У қайд этганидек, инсонлар ўзларини қаерда ва қандай йўналишда фойдаланишини ўзи белгилаши керак.
Гейтс SI таъсиридан камроқ жабр кўрадиган касблар сифатида дастурчилар, биологлар ва энергетика мутахассисларини тилга олди. Бироқ, бошқа экспертлар бу фикрга қўшилмайди. Масалан, NVIDIA раҳбари Женсен Хуанг ёшларни дастурчиликни касб сифатида танлашдан огоҳлантирган бўлса, Salesforce раҳбари Марк Бениофф 2025 йилда компаниядаги дастурчилар сони қисқариши мумкинлигини айтган.
OpenAI раҳбари Сэм Алтман эса SI дастурчиларни алмаштириши мумкинлигини таъкидлаб, талабаларни сунъий интеллект воситалари билан ишлашни ўрганишга чақиради. Билл Гейтс эса SI код ёзиш ва тест топшириш қобилиятига эга бўлса-да, инсонлар хато ва камчиликларни аниқлаш, алгоритмларни такомиллаштириш ва янги технологияларни ривожлантириш учун зарурлигича қолишини айтган.
Биологлар ҳақида гапирар экан, Гейтс сунъий интеллект касалликларни аниқлаш ва ДНК таҳлил қилиш имкониятига эга бўлса-да, илмий кашфиётлар учун креативлик етишмаслигини таъкидлади. Шунингдек, энергетика соҳасида ҳам SI тўлиқ мутахассисларнинг ўрнини босолмайди, чунки бу йўналиш инсон тажрибаси ва мураккаб ечимларни талаб қилади.
Гейтс, шунингдек, 2050 йилга қадар экологик мақсадларга эришиш қийин бўлиши мумкинлигини айтди. Унинг фикрича, «яшил» энергия ишлаб чиқариш тезлиги етарли даражада эмас ва керакли ўзгаришлар камида 10-15 йилга узоқроқ муддатни талаб қилиши мумкин.
Умуман олганда, сунъий интеллект иш бозорига қандай таъсир қилиши ҳали ҳам ноаниқ. Аммо экспертларнинг фикрларига қулоқ солиб, ўзгаришларга тайёргарлик кўриш муҳим.