“Charm-poyabzal va mo‘ynachilik sohalarida tayyor mahsulot ishlab chiqarishni qo‘llab-quvvatlashga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Prezident qarori (PQ–143-son, 26.02.2022 y.) qabul qilindi.
Saraton kasalligini aniqlashning yangi usuli topildi
Belarus fanlar akademiyasi olimlari qon tahlili orqali saraton kasalligini aniqlash usulini topdi. Mazkur yangilik tanadagi xavfli o‘simta hujayralari mavjudligini tekshirishga asoslangan. Mutaxassislarning ta’kidlashicha, sog‘lom kishilarda bunday hujayralar uchramaydi. Chunki ular
Ishchilari semirib ketgan ish beruvchilar jarima to‘laydi
Ularning ba’zilari kulgili, yana biri shafqatsiz, boshqalari esa kishini hayratga qoldiradi. Beixtiyor fikrimizga bu qonunlarni ishlab chiqqan odamlar nimaga shunday qilgan ekan, degan savol keladi. Bugun hayotda tatbiq etib kelinayotgan
Oliy Majlis deputati Prezident farmoni bajarilmaganini tanqid qilib chiqdi
Oliy Majlis deputati Prezident farmoni bajarilmayotgani haqida yozmoqda. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020 yildagi Farmoniga muvofiq, Prezident huzurida Jamoatchilik palatasi hamda Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahar jamoatchilik palatalari tashkil etilishi
Oziq-ovqat inqirozi texnologik muammo emas, siyosiy muammo
“Oziq-ovqat masalasidagi muammolarni bartaraf etish uchun zarur bo‘lgan texnologiyalar mavjud, endigi masala siyosiy iroda masalasidir”. Bu so‘zlar may oyida “Yangilanish: Tabiatni yo‘q qilmasdan dunyoni oziq-ovqat bilan ta’minlash” nomli kitob muallifi
Uzoq ish kuni yurak kasalliklarini keltirib chiqaradi
Yirik tadqiqot xulosalariga ko‘ra, uzoq ish kuni yurak kasalliklari va sog‘liq bilan boshqa muammolarga olib keladi. Natijalar European Heart Journal jurnalida e’lon qilindi. Londonning Universitet kolleji epidemiologlari ishda o‘tkazilgan vaqt
Anor po‘stining noyob hususiyatlari…
Anor po‘sti organizmni zaharlovchi ko‘plab bakteriyalar hamda infeksiyalarni davolashda universal vositadir. Po‘stlog‘ining tindirmasi bilan qisqa muddatda (5-7 kunda) ichak yaralari, dizenteriya, disbakterioz, salmonellioz, gijja, vabo, qorin tifi va boshqa ko‘plab
Daraxtlar kesilib, o‘rniga ko‘pqavatli uy qurilgan. Ekoqo‘mitadagilar uyg‘oqmi?
Toshkentning Yakkasaroy tumanida Bo‘rijar kanali yonida juda ko‘p miqdordagi katta daraxtlar, keng miqyosdagi yashil hudud butunlay yo‘qotilib, o‘rniga ko‘p qavatli uy qurilayotgani aytilmoqda. “Murad Buildings” nomi bilan tanilgan Murod Nazarov
Tabiat mo‘jizalari: Suv ichmaydigan kengurusifat sichqon, suv ustidagi marjon qoyalar…
Insoniyat yashab turgan maskanlarning juda katta qismi shahar markazlariga to‘g‘ri keladi. Shunga muvofiq ravishda o‘simliklar, hayvonlar va boshqa jonzotlarga ko‘pam duch kelavermaymiz. Dunyoning o‘ziga xos tabiiy ekotizimida vaziyat qandayligi, shuningdek
Daraxt kushandalari yana jarima bilan qutilib qoldi. O‘rda bog‘ida nima gap?
Kuni kecha navbatdagi daraxtkushlik Jizzax shahar O‘rda bog‘ida ro‘y bergani, noma’lum kishilar chinor daraxtlarini bemalol kesishgani haqida xabar bergan edik. Ushbu holat yuzasidan Jizzax viloyati Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish
Uyg‘oning, «Temir yo‘llar»!
Avgust oyining 20-sanasida Toshkentga borishim zarur bo‘lib qoldi. Barvaqtroq chipta olib qo‘yish maqsadida Urganch vokzaliga bordim. Chiptaxona xizmatchisi 25 avgustgacha barcha chiptalar sotib bo‘linganini aytgach, xunobim oshib uyga qaytdim. Oradan